Šta vam prvo pada na pamet kada pomislite na hladnoću, led, maglu…?
Zimska jakna? Otežano hodanje po poledici? Promrzline po obrazima?
Sada sve to pomnožite sa dva!
Da, upravo je toliko gore osobama sa invaliditetom.
Osobe koje imaju ograničenu pokretljivost udova, prirodno su osetljivije na niske temperature, teže se prilagođavaju podlozi, jer teže kontrolišu pomagala, lakše dobijaju bolove u mišićima…
Hladno vreme može znatno pogoršati zdravstveno stanje osoba sa invaliditetom. Zbog toga, danas podižemo svest o ovoj važnoj temi, i savetujemo mere pomoći!
Dobra priprema za hladne dane i dodatna zimska oprema za invalide, mogu pomoći ovoj grupi ljudi da na mrazu, vetru i kiši održe optimalnu temperaturu tela.
Svake godine u vreme hladnijih meseci, oprema za invalide je jedan od ključnih faktora koji smanjuje rizik od prehlade i promrzlina, i umnogome pomaže opšte zdravlje i kvalitet života osoba sa bilo kojom vrstom invaliditeta!
Da bismo razumeli zašto treba uložiti u stvari poput termo navlaka, kvalitetne kišne kabanice ili čarapa - treba biti upućen i u to zašto su invalidi deo društva koji je posebno ugrožen tokom zime.
Ovo su neke od najbitnijih tačaka…
Invalidi teže održavaju telesnu temperaturu tokom zime jer im je cirkulacija krvi znatno manja, što smanjuje sposobnost tela i metabolizma da proizvede dovoljno energije za zagrevanje tela.
Ova pojava je često posledica ograničenog kretanja invalida. Pored toga, mnogima je i zaštitna funkcija kože narušena, najviše zbog nemogućnosti kretanja. Koža je suva, dehidrirana, onemogućena da proizvodi dovoljno sebuma da štiti epidermis.
Hladno vreme je sinonim za otežano kretanje invalida. Hladnoća učini da se pokreti stežu, što može otežati, ne samo slobodno kretanje, već i korišćenje invalidskih kolica ili štaka, šetalica i štapova.
Još jedna stvar koja izaziva opravdanu bojazan kod invalida i njihovih staratelja, jeste opasnost od loše funkcije uređaja za kretanje. Hladno vreme ih čini manje pouzdanim i stabilnim u hladnim uslovima.
Povećana opreznost se uvek savetuje tokom zimskih meseci, ali to za invalide znači da će više vremena provesti van toplog doma, a duže izlaganje hladnoći povećava rizik od prehlada i promrzlina.
Invalidi su podložniji opasnostima od prehlade i promrzlina jer je cirkulacija krvi invalida često drastično manja u odnosu na zdravu osobu.
Zašto je telu invalida teže da proizvede dovoljno energije za održavanje optimalne temperature?
Postoji nekoliko razloga:
Izolacija je sigurno najveći neprijatelj mentalnog zdravlja, svih osoba. Invalidi su mnogo češće uslovljeni na ovakav način života, što je, naročito poslednjih godina, dovelo do pojačanog osećaja usamljenosti i depresije.
Tu su i još nekoliko faktora koji zabrinjavanju invalide tokom zime…
Značajno smanjena aktivnost i kretanje tokom hladnih meseci, prirodno dovode i do smanjene produkcije endorfina i serotonina.
Tu je i promena bioritma, zbog dužih noći, a hladne obdanice, a ono što nikako ne smemo prevideti jesu i - finansijske brige!
Hladni meseci su povezani sa visokim troškovima struje, grejanja i zimske opreme, što mnoge dovodi do dodatnog stresa.
Sve pomenute stvari mogu dovesti do narušavanja mentalnog zdravlja invalidne osobe, stoga ceo naš tim ističe važnost pružanja podrške, i prilike za socijalno uključivanje osoba sa invaliditetom!
A evo još nekoliko načina da invalidima olakšamo zimu i hladno vreme…
Adekvatno oblačenje invalida je imperativno tokom zime! Ono će preduprediti pad pritiska, brže hlađenje ekstremiteta i kočenje mišića!
Zašto je slojevito oblačenje bolje od jednog debelog džempera? Više slojeva odeće bolje zadržava i raspoređuje toplotu!
Brže hlađenje ekstremiteta zahteva veće angažovanje imuniteta. To može utabati put razvoju infekcija disajnih puteva i urinarnog trakta.
Idealno je da prvi sloj (potkošulja), tik do tela, bude od materijala koji je lagan i koji ne utiče na (pojačano) znojenje.
Kombinacija pamuka i poliestera je idealna za ovu priliku, jer će ostati suva ili će se brzo osušiti čak i da se pokvasi (to su npr. majice za trening i sl).
Sličnu karakteristiku brzog sušenja tražimo i od drugog sloja, s tim što bi on trebalo da bude dugih rukava.
Broj slojeva se dodaje u odnosu na to koliko se planiramo zadržati, ali idealno je ići redosledom:
Na noge uvek obuvamo jedne tanje, dugačke čarape, a preko njih jedne deblje (skijaške).
Kišna kabanica pruža dodatnu zaštitu od hladnoće i vlage. Ovo je posebno važno za sve koji koriste kolica za kretanje, jer su izloženiji hladnom vetru i većem natapanju odeće tokom kiše.
Okvašene pantalone i veš je kod invalida teško presvući suvim, a za kratko vreme spoj hladnoće i vlažnosti dovodi do dugotrajnih problema, kao što su:
Termo navlaka zadržava energiju i toplotu, što je posebno važno održati kod invalida koji imaju smanjenu cirkulaciju krvi ili lošu funkciju kože.
Veoma je funkcionalna, pa se može koristiti na kolenima, krstima, nogama i rukama. Idealan je dodatak oblačenju kada želimo da smanjimo rizik od prehlade i promrzlina.
Za održavanje telesne toplote i najbolju neposrednu zaštitu od hladnoće, pobrinuće se i naš tim sa proizvodima za invalide!
Sva naša pomagala su dostupna u različitim veličinama i oblicima. Ovo ih čini pogodnim za korišćenje od strane različitih tipova invalidnih osoba.
Zajedno ćemo pružiti dodatnu zaštitu, pomoć i sigurnost invalidima u hladnim uslovima!
Zajedno ćemo povećati kvalitet njihovog života, i učiniti invaliditet podnošljivijim!